На цей раз ми поспілкувалися з колишнім, одним із кращих сільських голів Лебединщини, Віктором Лисянським.
– Вітаємо Вас, Вікторе Миколайовичу, від усіх земляків з Лебединщини, які Вас знали і знають, бо Ви – людина відома, адже тривалий час вчителювали у Михайлівській школі, очолювали місцеву громаду. Але в житті кожної людини, напевне, бувають круті повороти. То чому дорога з Михайлівки повела Вас саме до Сум – нашого обласного центру?
– Щиро дякую за вітання з рідного краю. Так, у багатьох людей бувають круті життєві повороти. Такий трапився і у нас з дружиною Надією Семенівною. Майже 2 роки тому, проживши 40 років у рідній мальовничій Михайлівці, довелося перебратися до Сум, де мешкають наш син Микола з невісткою Селіною і двома рідними для дідуся і бабусі онучатами – 10-річним Данилком і п`ятирічною Діанкою. Молода сім`я потребувала нашої підтримки, то саме це і стало причиною переїзду до Сум.
– Як Ви почуваєтеся серед сумчан? Чи знайшли собі нових друзів? І взагалі Ваші враження від Сум? Що в місті дуже подобається?
– Почуваюся серед сумчан добре, адже у переважній більшості вони привітні, хороші люди. У місті проживає багато земляків, родичів, з якими постійно спілкуюся.
Суми подобаються своїм затишком, розміреним, неквапливим ритмом життя, а також чудовими парками, пам’ятками архітектури тощо.
– Чи згадуєте Михайлівку, лебединських друзів, своїх колишніх колег – сільських голів? З ким спілкуєтеся?
– Постійно згадую Михайлівку, лебединських друзів і колишніх колег – сільських голів, з деякими спілкуюся переважно у телефонному форматі.
– Пригадайте, коли громада с.Михайлівки довірила Вам керувати нею, а для Вас це була нова справа, то хто тоді допоміг Вам у становленні в якості сільського голови?
– У лютому 2001 року під час виборів сільського голови жителі Михайлівської громади довірили мені вирішувати багато питань їхнього повсякденного життя. Мені, як і всім головам сільських громад району, доводилося тоді працювати у непростих умовах початку реформування місцевого самоврядування, коли президентськими указами всі заклади соціальної сфери, що раніше перебували під опікою місцевих колгоспів і радгоспів, передали сільрадам без належного фінансування. Але спільними зусиллями керівників місцевих сільгосппідприємств, установ і організацій, депутатів ми намагалися вирішувати різноманітні життєві проблеми жителів громади.
Я й нині вдячний жителям Михайлівки, Першотравневого, Байрака, Парфилів, Шумилів, Степного, які чотири рази віддавали на виборах за мене свої голоси і обирали сільським головою.
Постійне спілкування з 23 керманичами громад району, працівниками Лебединських районної ради і державної адміністрації допомагало мені, колишньому учителеві, швидше зрозуміти особливості нової роботи. Багато цінних практичних порад отримував від колег Павла Кузьмича Глудика з Калюжного, Олександра Івановича Дубровіна із Московського Бобрика та Миколи Петровича Іванова з Кургана, які до початку 2001 року мали вже значний досвід, бо тривалий час перебували на посадах сільських голів.
З теплотою і вдячністю згадую коректні, ненав`язливі пропозиції щодо кращого служіння людям, висловлювані керуючою справами апарату районної ради Анною Василівною Половою.
– Чим займається сьогодні пенсіонер Лисянський?
– Спектр занять пенсіонера Лисянського широкий. Але на першому місці – піклування про онуків, продовжувачів давніх українських і молдавського родів – Лисянських, Шумилів і Канцерів.
Задоволення приносить участь у різноманітних заходах, пов`язаних з історією рідного краю – науково-практичних конференціях, читаннях, екскурсіях.
– Чи продовжуєте свою улюблену справу – дослідження історії рідного краю? Знаємо, що Ви любите «поритися» в архівах. То як із цим зараз?
– Дослідження історії рідного краю продовжується. Та й грішно було б не робити цього, адже з переїздом до Сум у мене з`явилося набагато більше можливостей для роботи в архівах і бібліотеках Києва, Харкова, Сум. Нині завершую написання історії Михайлівки і сподіваюся на видання книги. Також зібраний великий архівний документальний матеріал з історії рідних моєму серцю Падалок і навколишніх хуторів. Своїм обов`язком вважаю їх оприлюднення. В якому варіанті – час покаже.
– Ви не шкодуєте, що саме так склалася Ваша доля, простого хлопця із села Падалки, а не інакше. Розкажіть хоча б основні віхи Вашого життєвого шляху.
– Не шкодую, адже доля подарувала мені сімейне щастя, улюблених дітей і онуків, надала можливість жити і працювати з переважно чудовими людьми Михайлівки і навколишніх сіл.
Мій життєвий шлях розпочався в рідних Падалках, розташованих біля автодороги Лебедин – Суми, Лебедин – Ромни – Київ, у сім`ї колгоспників Миколи Даниловича і Парасковії Іллівни Лисянських, батьки яких на початку 1930 року потрапили у жорна наджорсткого сталінського розкуркулювання і голодомору. Дивом моїм батькам вдалося вижити у той страшний період і подарувати життя 5 дітям.
Нелегким було їхнє життя у «колгоспному раю», але, незважаючи на постійні труднощі і негаразди, вони виховали своїх дітей порядними людьми.
Зі своїми однолітками я навчався в трьох школах на віддалі 3, 4 і 10 кілометрів від рідного села – початковій Майдаківській у Галушках, восьмирічній Павленківській і Штепівській десятирічці. Після отримання середньої освіти – служба в армії. Спочатку у Туркменії (м. Чарджоу), а потім – у випробувальному авіаційному полку в селищі Багерово, за 15 км від м. Керчі, який займався вдосконаленням атомної і термоядерної зброї. Після закінчення в 1972 році армійської служби вступив до Полтавського педінституту на історичний факультет. Одержавши диплом вчителя історії, до 1979 року працював у Лебединському СПТУ-34, а з 1981-го по 2001-ий – викладав історію учням Михайлівської середньої школи.
З лютого 2001 року і до виходу на пенсію в 2011 році працював на посаді Михайлівського сільського голови.
– Якщо порівняти два основні відрізки Вашого трудового шляху – вчителювання і головування, то, на Ваш погляд, який із них залишив глибший слід у Вашій душі?
– Обидва основні відрізки мого трудового шляху по-своєму важливі. Але робота у сільській раді була складною і вимагала вирішення багатьох, часом непростих, життєвих питань громади.
– Як Ваша дружина Надія Семенівна почувається? Чи звиклася з міським ритмом життя?
– Дружина почувається добре, проблем із адаптацією до міського життя у неї не було.
А ще наші традиційні
7 бліц-запитань
– Які риси характеру поважаєте в людях?
– Чесність, скромність і великодушність.
– Хто Ваш кумир по життю?
– Немає.
– Який фільм по телебаченню Вам хотілося б подивитися ще і ще?
– Геніальний фільм Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» з неперевершеною грою Івана Миколайчука.
– Живучи поряд із Пслом, Ви навчилися почувати себе, як риба в воді?
– Звичайно. Але усім нам слід навчитися бережливому ставленню до природи і завжди пам`ятати про те, що ми залишимо майбутнім поколінням.
– Кого із вірних друзів Ви б хотіли бачити поряд із собою в Сумах?
– Усіх.
– Перед Михайлівкою (зліва по трасі від Лебедина) на луках квітували ромашки (а що там зараз, переорали?). Вони радували погляд і перехожих, і проїжджих. А які квіти Ви любите?
– Троянди і дивовижної краси фіолетові дзвіночки (чи це правильна назва, не знаю).
– Ви любите музику, пісню? Яка найбільше до душі?
– Приємні емоції завжди викликають українські народні пісні у виконанні нашого земляка, геніального Бориса Романовича Гмирі.
– Ваші побажання землякам з рідної Лебединщини?
– Землякам рідної Лебединщини бажаю міцного здоров`я, щастя і добра, оптимізму і наполегливості у подоланні життєвих негараздів.
– Дякуємо, Вікторе Миколайовичу, за спілкування. Будете в Лебединських краях – заходьте до редакції тижневика «Будьмо разом». Бажаємо Вам приємних миттєвостей у житті і доброго здоров`я.
Спілкувалася Надія СОЛОДОВНИК.