Читачі тижневика «Будьмо разом» просять дати роз’яснення щодо аліментних зобов’язань на час воєнного стану. Із цим запитанням редакція звернулася до спеціалістів сектора «Лебединське бюро правової допомоги». І отримала відповідь.
– Як відбувається стягнення аліментів під час війни?
– Закон України від 15 березня 2022 року № 2129-ІХ (набрав чинності 26 березня 2022 року) доповнив Закон України «Про виконавче провадження» рядом положень, пов’язаних із військовою агресією Російської Федерації на території нашої держави.
Крім того, згідно роз’яснень Міністерства юстиції України від 01.04.2022 року щодо аліментних зобов’язань у період воєнного стану: припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації).
У рамках виконавчого провадження виконавці не здійснюють нарахування пені, натомість стягувач має право звернутися до суду із заявою про стягнення пені. У разі ухвалення судом рішення про стягнення пені та видачі судом виконавчого документа, виконавцем буде здійснено його виконання у встановленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.
Ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
При цьому мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч.2 ст. 182 СК України).
– Чи можна отримати рішення про стягнення аліментів під час війни?
– Так, мати або батько, які утримують дитину одноосібно, мають право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу або із позовною заявою про стягнення аліментів.
– Чи стягуються аліменти з особи, яка втратила роботу під час війни?
– Так, ч.2 ст.195 Сімейного кодексу України передбачено, що заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
– Чи стягуються аліменти із військовослужбовців?
– Так, Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року № 122 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146» встановлено, що з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв’язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, Служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом.
–Чи застосовується адміністративна та кримінальна відповідальність за несплату аліментів на час воєнного стану?
– Так. За несплату аліментів передбачено адміністративну (ст.183 -1 КУпАП) та кримінальну (ст.164 КК України) відповідальність.
Євгенія Логвіненко,
завідувач сектора «Лебединське
бюро правової допомоги».