Стрічка новин
Всеукраїнський тиждень у міських бібліотеках: Сьогодні модні гад­же­ти витісняють та­ке необхідне для все­бічного розвитку дитини чи­тан­ня книг. У кращому випадку юне покоління вибирає електронні видання. Ще мінімум тиждень знадобиться російським військовим, аби підготуватися та розгорнути наступ на схід України: Такі дані наводить британська розвідка. Наразі на Донбасі знаходиться лише частина армії РФ. Це ті війська,які раніше були виведені з Майстерня свята LeKost - свято повинно бути казковим!: Майстерня свята LeKost EVENT представляє компанію казкових друзів: допитливого міньйона Кевіна, бешкетника домового Бубу, мегапозитивного Губку Боба Засуджено за незаконну трансляцію: За матеріалами СБ України  засуджено жителя Середина-Буди, який незаконно поширював на території України контент російських пропагандистських телеканалів, Дар Божий: Галина Миколаївна тихесенько підвелася з ліжка та навшпиньки вийшла зі спальні, уважно поглянувши на сплячого чоловіка. Чи, бувало, не розбудила? Будильська азпсм отримала новий автомобіль: Медичний автомобіль «Renault Duster» придбаний за рахунок субвенції з державного бюджету на здійснення заходів, спрямованих на розвиток Закінчується заборона на ловлю раків: 30 вересня цього року закінчується термін заборони на вилов раків у період другої линьки в Сумській області. З цього періоду На карантині подбайте про здоров’я: Наразі у кожного із нас одна «кістка в горлі» - карантин. І це слово криє в собі не лише необхідність Пожежа – це велика небезпека: Настала зима, тож пожежонебезпечний опалювальний сезон триває. Ризик виникнення пожеж у житловому секторі має тенденцію до зростання. Він служив слову: У ці квітневі дні минає п’ять років, як відійшов у Вічність наш старший колега Володимир Дудченко. Ми вчилися у нього

– Наша співрозмовниця сьогодні – в.о. директора Лебединського фахового медичного коледжу імені професора М.І.Ситенка Жанна Смолова. Перш за все дозвольте привітати Вас, Жанно Василівно, на цій посаді. Уже майже рік Ви очолюєте один із відомих закладів медичної освіти не тільки Лебедина чи Сумщини, а й всієї України.

Наша газета «Будьмо разом» неодноразово писала про здобутки Ваших студентів у різних конкурсах, олімпіадах на Всеукраїнському рівні. Ми знаємо, що у Вас є такий ліцензований іспит «Крок М», за результатами якого ви входите у 10 кращих медичних коледжів України, були колись і п’ятими, і першими з-поміж 114 навчальних закладів, чи не так?

– Дякую. Так, коледж займає достойне місце в області, в Україні. Перш за все, ми завдячуємо цьому нашому педагогічному колективу, який і навчає, і сам навчається, нашій тісній співпраці з закладами охорони здоров’я Сумської області, з Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (м. Суми), закладами вищої освіти області.

Ми маємо достатньо потужну матеріальну базу (це й обладнання, сучасні манекени, на яких студенти відпрацьовують практичні навички та вчаться надавати  медичну допомогу) та комп’ютерне забезпечення.

Наші фахівці-педагоги вміють працювати і офлайн і онлайн. Від самого початку  пандемії COVID-19 ми всі заняття проводили онлайн на різних платформах.

Найбільш приємно мені згадати наші перемоги у конкурсі професійної майстерності «Сумські медичні ралі 2019» , де наші 3 команди  зайняли 1, 2 і 4 місця з поміж 11 студентських команд. У  жовтні 2021 року на Всеукраїнській олімпіаді з симуляційної медицини з міжнародною участю «TernopilSimOlymp – 2021» (екстрена і невідкладна медична допомога) у м.Тернопіль серед студентів вищих закладів освіти МОЗ України  наша команда була шостою із 13 студентських команд університетів. Ми були єдиною командою з  медичних коледжів України. Ваша газета про це також писала.

Цього року наші четвертокурсники активно готувалися взяти участь у VI Міжнародному зимовому чемпіонаті бригад ЕМД «Кременецькі медичні ралі 2022». 23 лютого вони вже були на його урочистому відкритті, де відмічалися, як наймолодша команда чемпіонату. А 24 лютого почалася війна…

– Так, війна зруйнувала всі плани… Вам теж випали серйозні випробування у цей нелегкий час. Як вдалося рятувати студентів? Як працює заклад зараз? І власне, головне ж питання, чи буде прийом 2022-го? Адже жителі Лебедина бачать, що будівля коле­джу зазнала руйнування: вибите скло у вікнах тощо.

– Дійсно, коли почалася війна,  довелося дуже швидко приймати управлінські рішення. Перш за все, ми всі відповідали за здоров’я та життя наших студентів. Ті, які проживали у гуртожитку педагогічного коледжу, кілька годин перебували у їхньому укритті. А потім ми перевезли їх у наше протирадіаційне укриття, де власне і жили разом з ними кілька тижнів. Всі, хто міг виїхати додому – виїхали у перший же день. За згодою батьків відправляли їх по декілька чоловік «в один край». Але були студенти з Краснопільської, Великописарівської ОТГ, які вже в перший же день були окуповані. То ми ще тут жили довгенько, налагоджували їхній побут, харчування.

– Ми знаємо, що у вашому проти­радіаційному укритті жили не тільки студенти, а й багато містян. І налагоджено все було на високому рівні: можна було і переночувати, і чай приготувати, і «спальники», і захист.

– Це правда, наше протирадіаційне укриття відповідає всім вимогам, може вмістити до 200 людей, має два входи і виходи, вентиляцію. Тому ми можемо розпочинати навчальний рік. Але краще хай воно не пригодиться.

Як працює колектив зараз? Освітній процес відбувається за планом. Заняття проводяться онлайн згідно розкладу. Проводимо і науково-практичні конференції, і звітні концерти, і виховні години, і зустрічі з батьками, і різноманітні заходи: оксфордські дебати, зустрічі, олімпіади, останній дзвоник, флешмоби. Наші студенти зараз перебувають на виробничій і переддипломній практиках в лікарнях області, зокрема в Лебединській, у хоспісному відділенні та  нашому обласному хоспісі. Після роботи у відділеннях мають змогу відпрацьовувати практичні навички, готуються до державних іспитів.

Дійсно, наш центральний корпус зазнав пошкодження. Але у нас є ще корпуси на території лікарні, де проходять практичні заняття з клінічних дисциплін. Плануємо до початку нового навчального року відкрити  першу чергу Симуляційного  центру, у якому наші студенти удосконалюватимуть практичні навички і вміння. Для цього ми ремонтуємо приміщення колишньої стоматологічної поліклініки. До речі, там також є гарне підвальне приміщення. Отже, готуємося до початку нового навчального року. Робимо ремонти у кабінетах, коридорах. Обов’язково замінимо вікна. 

Ось вам і відповідь на головне питання: чи буде прийом 2022-го? А як же, обов’язково! Ми вже отримали регіональне  замовлення. Адже сьогодні наша країна, як ніколи, потребує кваліфікованих медичних працівників. Медики Сумщини роблять неоціненний внесок у нашу перемогу, працюють у важких умовах, рятують життя пораненим і військовим, і цивільним. І ми горді з того, що у цьому великому колективі медичних працівників області є і наші випускники.

До речі, до Всесвітнього дня медичної сестри Президент України Володимир Зеленський відзначив медичних сестер за вірність обраній справі, особистий внесок у наданні медичної допомоги населенню під час збройної агресії рф проти України. Серед них і наші випускниці. Орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня нагороджена Алла Чернець, головна медична сестра Тростянецької ЦРЛ. А головній медичній сестрі Охтирської ЦРЛ Людмилі Гусак присвоєно почесне звання «Заслужений працівник охорони здоров’я України».

Ми щодня молимося за наших випускників, які зараз на першій лінії оборони захищають нашу країну від агресора. А їх дуже багато. І раді за нашого випускника Романа Гришака, якому Указом Президента України від 26 березня 2022 року присвоєно звання Героя України з нагоро­дженням орденом «Золота Зірка».

І плачемо за загиблими героями. З 24 лютого уже четверо наших випускників полягли, захищаючи нас. Про це ми говоримо з сьогоднішніми студентами, виховуємо їх патріотами країни.

Багато наших випускників і студентів займаються волонтерською діяльністю. Особливо у перші дні війни їх допомога була вагомою.

– Ми знаємо, що і Ви, і Ваші викладачі, співробітники «волонтерять»...

– Так. Але про це ми поговоримо, мабуть, після війни. Я лише хочу зазначити один не менш важливий вид допомоги, який надавали і надають наші викладачі і студенти на волонтерських засадах – це навчання домедичній допомозі.

Ще до війни ми розпочали цю роботу. Навчали і вчителів шкіл, і учнів,  і просто бажаючих. У нас уже були домовленості і заплановані зустрічі з педагогічними працівниками Тростянецької, Охтирської ОТГ. Але війна. Війна змінила наші графіки. Ми почали навчати домедичній допомозі військовослужбовців ЗСУ, бійців територіальної оборони. Я вам ось що скажу: наші студенти (ті, що поїхали на «Кременецькі медичні ралі») не могли тривалий час повернутися додому і перебували спочатку у Хмельницькій області (поки йшли бої за Київ, Чернігів), потім переїхали у Полтавську область. То вони там, у тих селах, де жили, навчали наданню домедичної допомоги бійців територіальної оборони, всіх бажаючих, працювали волонтерами на ФАПах, чергували, надавали допомогу людям.

Отож, я вважаю, що коли педагогічний і студентський колективи живуть і працюють  як одне ціле, то у цьому є велика запорука успіху.

Навчаючись у коледжі, наші студенти не тільки отримують знання, навички чи вміння, а й вчаться милосердю, людяності, вчаться допомагати одне одному, оточуючим, вчаться жити в соціумі, бути відповідальними, патріотами України.

– Як я зрозумів, фаховий медичний коледж готовий працювати у різних умовах: і онлайн, і офлайн. А як буде проходити вступна кампанія цього року?

– Перш за все безпечно. Безпечно для кожного абітурієнта, викладачів, приймальної комісії. Ви вже знаєте, що цього року МОН України спростило процедуру вступу до закладів фахової передвищої освіти. Замість вступного іспиту буде індивідуальна усна співбесіда з одного предмета. Причому, як для вступників на базі 9, так і 11 класів. Це буде індивідуальна усна співбесіда з української мови. Програма співбесіди, Положення про її проведення, Положення про приймальну комісію, як і самі Правила прийому до Лебединського фахового медичного коледжу імені професора М.І.Ситенка уже розміщені на нашому офіційному сайті.

Для створення безпечних умов під час вступної кампанії цього року заяви вступники можуть подавати як онлайн, так і особисто, і 9-ти і 11-класники.

Індивідуальна усна співбесіда відбуватиметься або очно, або онлайн (за бажанням вступника). Причому, ми передбачили всі можливі обставини. На період повітряної тривоги чи оголошення про артилерійські обстріли – ми переходимо у протирадіаційне укриття. Після відбою тривоги співбесіда буде продовжена.

– Але може таке статися, що вступник дещо перенервує, і не зможе продовжити вступне випробовування…

– Тоді ми можемо перенести співбесіду на інший день. Безпека та здоров’я наших дітей – перш за все.

– А якщо вступник проходить випробування онлайн і перервався зв’язок, що тоді?

– Ми передбачили такі форс-мажорні обставини. Якщо втратили інтернет-з’єднання, якщо вимкнули світло, якщо у вступника є повітряна тривога, чи навпаки, все будемо вирішувати відповідно до Правил прийому. Відновлюється зв’язок – відновлюється вступне випробовування, або можемо перенести на інший день за згодою вступника.

– Зрозуміло. А коли можна подавати документи і які?

– Приймальна комісія починає роботу  30 червня цього року. Саме з цього дня і по 13 липня подають заяви і документи дев’ятикласники, які бажають до нас вступити. Які документи? Вступник пише заяву і подає свідоцтво про освіту з додатком, 4 фото та при собі має паспорт і реєстраційний номер облікової картки платника податків. Хочу також наголосити, якщо до цього часу випускник 9 класу не отримає «на руки» свідоцтво про освіту, то не варто переживати. Всі дані будуть в Єдиній Державній базі освіти, тому приймальна комісія зможе звідти «витягти» так би мовити, номер та серію документа, що і буде досить для вступу. Після цього згідно з розкладом з 14 по 21 липня проходить вступне випробування, за результатом якого абітурієнти будуть зараховані до коледжу на державну форму навчання. Цього року не враховується середній бал свідоцтва про освіту.

Що стосується випускників 11 класу, то початок прийому заяв та документів 14 липня цього року. Причому, вступник на базі 11 класів може скористатися такими моментами: якщо він зареєструвався на НМТ (національний мультимедійний тест) і буде його здавати, то прийом документів триватиме до 31 серпня 2022 року. Якщо він – випускник минулих років і має результати ЗНО 2019, 2020, 2021 років, то ми приймаємо заяви, документи і сертифікати результатів ЗНО з української мови та біології або математики, або історії України до 31 серпня 2022 року. Якщо вступник на базі 11 класів має намір проходити індивідуальну усну співбесіду з української мови у коледжі, то прийом документів триватиме до 5 серпня 2022 року.

До речі, цим правом можуть скористатися ті, хто не проходив ЗНО, не реєструвався на НМТ, ті, хто закінчив школу давно, хто закінчив інший навчальний заклад (коледж, СПТУ, ПТНЗ, інститут, університет) і в силу різних обставин хоче змінити свою професію.

– Отже, для вступників на базі 9 класів – початок прийому заяв з 30 червня, на базі 11 класів – з 14 липня. Приходити треба за адресою: вулиця Героїв Майдану, 17, місто Лебедин. А що значить подати заяву онлайн?

– Цього року і вступники на базі 9 і 11 класів повинні створити електронні кабінети. Рекомендації щодо їх створення є в Інтернеті. Але ми говоримо, що у коледжі буде діяти Консультаційний центр, щоб допомогти вступникам та їхнім батькам отримати відповіді на всі запитання, що стосуються вступної кампанії. Отож, 24 червня 2022 року о 10 годині, ми будемо проводити онлайн-консультацію щодо створення електронних кабінетів. Далі, за необхідності, будуть проводитись онлайн-консультації: або колективні, або індивідуальні. Можу вказати номер телефону: (066)9362464 – Надія Іванівна. Він є на нашій фейсбук-сторінці, на всіх рекламках. Слідкуйте за оголошеннями на нашому сайті. Телефонуйте. Всі питання, що стосуються вступу, сподіваємось вирішити позитивно.

– Дякуємо за контактний телефон і за створення безпечних умов для вступників. Знаю, що є ще одна новація цьогорічної вступної кампанії – це мотиваційний лист. Поясніть, будь ласка, читачам, що це таке, які вимоги до цього ставляться? Як він буде оцінюватись?

– Так, про нього говорили вже давно. Запровадили цьогоріч. Мотиваційний лист – це документ, що складається і подається вступником (разом із заявою) до коледжу, у якому він пояснює чому обирає саме цю спеціальність, цей коледж. Мотиваційний лист – це шанс представити себе як вмотивовану, яскраву, здібну особистість, готову до навчання, розкрити свої досягнення та вказати очікування. Рекомендацій до написання мотиваційного листа можна знайти безліч. Але є певні загальноприйняті вимоги, з чого повинен складатися цей лист. Такі вимоги розміщені у нас на сайті.

Варто зазначити, що мотиваційний лист не оцінюється в бальній системі. Але при однаковому конкурсному балі у кількох абітурієнтів, береться до уваги. Над цим буде працювати комісія з розгляду мотиваційних листів.

– А чи є категорії вступників, які користуються певними пільгами?

– Так. У Правилах прийому прописані категорії вступників, які мають спеціальні умови під час вступу. Такого поняття, як квота – цьогоріч немає. Але спеціальні умови є для дітей-сиріт, дітей з інвалідністю І чи ІІ групи, дітей, чий батько чи мати загинули під час Революції Гідності, АТО, учасники АТО (ООС) та інші категорії. Про це детально можна дізнатися з Правил прийому або безпосередньо у членів Приймальної комісії. Ми ж сподіваємося, що всі бажаючі зможуть вступити на державну форму навчання (на бюджет), оскільки місць державного (регіонального) замовлення достатньо.

– Отже, документи здали, вступне випробовування пройшли. Що далі?

– Варто зауважити, що вступники спочатку здають копії документів, тож можуть подати заяви у кілька навчальних закладів, коледжів, університетів (база 11 класів). А після того, як їх буде рекомендовано до зарахування, тоді привозять оригінали документів до того коледжу чи університету, де обрали навчатися. І зробити це треба обов’язково у терміни, що вказані у Правилах прийому.  Інакше, якщо вступник не подав оригінали документів, то він втрачає право навчатися на державній основі. У Приймальній комісії вам вкажуть дати, коли треба подати оригінали документів. Виконайте цю вимогу. Після цього формується наказ про зарахування до коледжу. Вітаємо. Ви – студент!

Заняття планується розпочати з 1 вересня (база 9 класів) і 8 вересня (база 11 класів). Звісно, якщо все буде гаразд, не вестимуться активні бойові дії на нашій території. А ми на це сподіваємося. Віримо у ЗСУ, віримо у нашу Перемогу.

Знаю, що вашу газету читають не тільки на Лебединщині, а й в інших регіонах. Тим більше ви маєте гарне інтернет-видання «Лебедин press». Користуючись такою нагодою, запрошую до нас на навчання жителів не тільки Сумської, а й інших областей. Ми готуємо медичних сестер і фельдшерів. Місто Лебедин знаходиться далеченько, скажемо так, від кордону. У коледжі дбають про безпечні та комфортні умови навчання студентів. Як ви зрозуміли, є протирадіаційне укриття, є підвальні приміщення у всіх корпусах. Є гарний педагогічний колектив. Працює соціальний педагог, практичний психолог, медична сестра.

Освітній процес відбувається, не зважаючи ні на що. Педагогічний колектив приділяє велику увагу роботі з обдарованими студентами. Хоча вони у нас всі обдаровані: хто гарно співає, танцює, хто вміє проводити наукові дослідження, хто грає на ложках, хто дуже гарно робить ін’єкції, хто вміє навчати інших, у тому числі наданню домедичної допомоги. Всі наші студенти обдаровані. Ми в них віримо. І вони це відчувають. Ми супроводжуємо їх упродовж 4 чи 3 років навчання, ми їх працевлаштовуємо стовідсотково. Наші випускники можуть продовжувати навчання у будь-яких закладах вищої освіти України чи за кордоном. Ми слідкуємо за ними і радіємо їхнім успіхам після закінчення навчання у коледжі. Тому і збираються вони кожного року у першу суботу лютого на зустріч випускників.

– Я правильно Вас зрозумів, що після закінчення навчання випускник коледжу зможе мати перше робоче місце?

– Так. Ще під час проходження виробничої чи переддипломної практики студенти визначаються з майбутнім місцем роботи. Ми можемо організувати для них  так звану “монопрактику”,  якщо і випускник, і заклад охорони здоров’я у цьому зацікавлені. Ми уклали угоди  із закладами охорони здоров’я області. Ми реалізуємо такий проєкт «Практика щодня», коли наші студенти мають змогу упродовж дня працювати у обласній лікарні, у центральній  міській  клінічній лікарні, у обласній дитячій лікарні, у міській дитячій лікарні, у Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, у обласному хоспісі, у хоспісному відділенні Лебединської лікарні, удосконалювати свої знання, вміння та навички, знайомитися з колективами лікарень. Це також сприяє їх подальшому працевлаштуванню. Багато випускників вступають до закладів вищої освіти. Упродовж навчання вони мають можливість здавати ЗНО тричі і на момент вступу вибрати для себе кращі результати.

Здобувши перший досвід, відпрацювавши кілька років у лікарнях, наші випускники, за бажанням, можуть продовжити навчання за кордоном або там працевлаштуватися.

Велика кількість випускників підписали контракти з ЗСУ, починаючи з 2014 року. Причому не тільки хлопці, а й дівчата служать бойовими медиками.

– Жанно Василівно, дякуємо Вам за зміс­тов­ну розмову, за Ваші вичерпні від­по­віді. Спо­діваємося, що абітурієнти 2022 року скористаються Вашими порадами, ус­пішно складуть вступне випробовування у фор­мі ін­дивідуальної усної співбесіди з ук­раїн­сь­кої мови і поповнять студентські ряди коле­джу. Батьки нинішніх вступників можуть не сумніватися, що у Лебединському фаховому медичному коледжі імені М.І.Ситенка їхнім дітям буде безпечно і комфортно. І головне, що в нав­чальному закладі діти не тільки стануть справжніми фахівцями своєї справи, а й в подальшому будуть забезпечені ро­ботою, гідною заробітною платою. А ще тут вони розвиватимуться фізично і культурно.

Я ще не запитав у Вас, як у новопризначеного керівника, про плани на майбутнє…  

– Так, дійсно, планів дуже багато і дуже хочеться щоб вони були реалізовані хоча б на 99 відсотків.

– Але напевно це буде тема нашої наступної розмови…

– Так. Зараз ми стверджуємо, що вступній кампанії 2022 року бути! І запрошуємо до нас на навчання. Дякую за розмову.

– Дякуємо і Вам, Жанно Василівно. Дозвольте побажати Вам і Вашому колективу процвітання. Щоб усі Ваші мрії здійснилися, оптимізму, натхнення, наснаги, реалізації задумів. Не зупиняйтеся на досягнутому. Успіхів усім вам! Вітаю Вас і Ваш колектив із прийдешнім професійним святом – Днем медичного працівника.

Розмову вів Василь ДАЦЬКО.Підписуйтесь та читайте нас в Telegram каналі та на Фейсбук
Додати коментар