Весна. Краса. Травень. Цей місяць починається зі свята, що називається Першотравень. Його святкування – це привіт весні. В усьому світі люди вихваляють цю пору року.
Ще кілька тисячоліть тому жителі Стародавньої Італії влаштовували цього дня урочисті дійства на честь богині Майї – покровительки землі й родючості. А першого травня 1886 року чиказькі робітники організували страйк і демонстрацію з вимогою 8-годинного робочого дня. Та вони закінчилися сутичками з поліцією і кровопролиттям. У липні 1889 року Конгрес ІІ Інтернаціоналу ухвалив рішення про щорічне святкування цього дня єдності Світового пролетаріату як пам’ять про загиблих американських робітників. Тривалий час перше травня відзначалося, як День Міжнародної солідарності трудящих всіх країн.
Це свято й у пам’яті та спогадах старшого покоління нашої країни. Як ми чекали його! А як готувалися! Кожен трудовий колектив виходив на святкову демонстрацію, прикрашаючи свою колону весняною символікою, прапорами, транспарантами. Дехто одягав на свято свою професійну форму. У загальну колону одна за одною ступали на головну площу того чи іншого міста (в т.ч. і нашого Лебедина), селища, представники спортивних товариств, заводів, фабрик, різних організацій, освітніх закладів. А як було весело! Грали оркестри, окремі музики, в колонах лунали пісні, вигуки «Ура!», «Слава!», «Миру – мир!», «Травень». А по закінченню святкової демонстрації люди збиралися на «маївки», відзначаючи свято миру, праці та весни. Наступного дня, 2 травня, що був вихідним, поспішали в поле, на городи, в сади, щоб добре попрацювати на майбутній урожай.
Першотравень радував людей, адже це, звісно, було свято! Однак у 1997 році воно одержало іншу назву – свято весни і праці. На жаль, відтоді у ньому не відчувається святковості. Добру традицію перекреслили одним розчерком пера, як і багато інших. А шкода...
У нарядній шкільній формі виходили на першотравневу демонстрацію школярі.
На знімку: під час свята учениціь Лебединської середньої школи №6 Людмила СОЛОВЕЙ (справа) та Надія НЕСТЕРЕНКО зі своєю подругою Галиною ЛОГВИНЕНКО (в центрі) (1971-ий рік).
Працівники бухгалтерії АТП-15942 на демонстрації (1975 р.).
Представники трудового колективу Лебединського автотранспортного підприємства – 15942 у святковій першотравневій колоні (кінець 80-х років).
На сьогодні від підприємства не залишилося й сліду. Тепер там інші господарі.
Фото із сімейних архівів Олександри СЕМЕНЕНКО і Надії СОЛОДОВНИК.