За радянських часів і донедавна за допомогою Книги скарг і пропозицій споживачі товарів, послуг могли спілкуватися з керівництвом того чи іншого об’єкта торгівлі,
служби побуту тощо. На свою скаргу, написану в Книзі, громадянин протягом 7 днів мав за законом отримати відповідь.
Ця Книга була, так би мовити, «страшилкою» для недобросовісних працівників. Адже за проданий неякісний товар можна було позбутися премії, 13-ї зарплати, отримати догану. Писали в цій Книзі і позитивні відгуки, що додавало тій чи іншій конкретній особі певних балів при винагородах за сумлінну працю.
І ось цього року, як стало відомо, Уряд скасував обов’язкове ведення Книги скарг і пропозицій, хоча й категорично не забороняє цього. Адже вона може бути дуже цінним документом, скажімо, для музею, де відвідувачі залишають позитивні відгуки, висловлюють якісь побажання. Можливо, лише треба змінити її назву. Тепер споживачі мають право безпосередньо звернутися до керівництва будь-якого суб’єкта господарювання і отримати відповідь. Або в іншому випадку написати запит до Держпродспоживслужби, працівники якої повинні будуть провести перевірку по скарзі. Свідомий та відкритий бізнес спілкується зі споживачами через «гарячу» лінію, сайти компаній, соціальні мережі. Такий досвід успішно використовується в країнах ЄС.
Отже, якщо ви придбали в магазині, скажімо, неякісні продукти, вас обважили, обрахували, або на третій день відпала підошва від нового чобітка, не впадайте у відчай. Популярними в цьому плані стали й соціальні мережі, де можна створити такий антирейтинг, об’єкту торгівлі, службі побуту, що порушувати закон нікому більше не захочеться. Всі ці повідомлення читаються і робляться певні висновки. Багато хто взагалі нині купує товари через інтернет-магазини, то які там книги скарг?! Все це дійсно залишається в минулому, а на зміну приходять більш цивілізовані стосунки між виробником і споживачем. Потрібно тільки у будь-якій ситуації залишатися людьми і всім бути рівними перед законом. Можливо, дочекаємося?
Вадим БІЛИЙ.