– Анатолію Григоровичу, що для Вас значить заклад, який Ви очолюєте?
– ВПУ для мене, як рідна домівка. Докладаємо чимало зусиль, щоб працювати над зміцненням навчально-матеріальної бази.
Керівник завжди повинен пройматися проблемами закладу і тримати руку на пульсі. Тож доводиться «не пасти задніх», а брати активну участь у численних заходах, конкурсах, працюючи на високий результат.
– Які маєте досягнення у 2019-2020 навчальному році?
– У цьому році училище рясніє переможцями 2 етапу Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів: англійська мова (1 місце) – Вероніка Коренівська (викладач Анна Харченко); українська мова та література (3 місце) – Лілія Вечерова (викладач Анна Курило); математика (3 місце) – Артем Луговий (викладач Анна Карпенко); хімія та біологія (3-ті місця) – Дмитро Плис та Володимир Харченко (викладач Ірина Липова).
З 8 учасників другого етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад – 5 переможців та 3 учні, які зайняли почесні 4-ті місця: географія – Ростислав Бондар (викладач Ірина Липова); фізика – Аліна Коротич (викладач Володимир Сердюк); історія – Дмитро Фролов (викладач Тетяна Дудник).
Це високий рейтинг загальноосвітньої підготовки. Усі переможці є учнями 3-го курсу.
Також учениця 2-го курсу Світлана Ховратенко виборола 3 місце у 2 етапі ХХ Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика та мовно-літературного конкурсу ім.Тараса Шевченка. Вона є й лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Я журналіст»(викладач Анна Курило).
Фізична підготовка закладу займає 2 загальне місце з комплексної спартакіади серед учнів ПТНЗ. Це означає, що у цьому навчальному році ми вибороли 2 місце серед училищ області (викладачі Віталій Курило та Артем Мартинюк).
Хочеться відзначити Анну Курило, викладача української мови та літератури, яка у фінальному етапі «Конкурсу комплексно- методичного забезпечення з предмета українська мова та література» зайняла 3 почесне місце серед училищ області.
– Чи важко в наш час бути директором закладу? Яким для Вас був минулий рік?
– У системі профтехосвіти пройшов від студента до директора. Тож, маючи певний життєвий досвід, бо тривалий час був і міським головою, за плечима чітко сформовані погляди і позиції, що визначалися для мене трьома основними критеріями: чесність, справедливість, принциповість. Не поступаючись ними, не раз накликав на себе відповідне ставлення тих, хто намагався знищити учбовий заклад.
Зараз теж продовжую дотримуватися цього принципу: працюй, як підказує здоровий глузд. Якщо не так, то як?
Минулий рік був нелегким для закладу, та й для мене особисто, але з підтримкою колективу, батьків та учнів - подолали усі перешкоди, які стояли на шляху. Заклад працював, працює і буде працювати.
– Яким Ви бачите заклад майбутнього?
– Це сучасний навчально-виробничий комплекс. Така професійна освіта, якою вона є зараз, себе вже не виправдовує. Тож потрібно вже сьогодні шукати шляхи розвитку закладу.
У цьому році наше училище вибороло бронзову медаль у Міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти». Ми отримали 3-є місце у одній із тематичних номінацій.
Я бачу майбутнє училища. Слід створювати професійні центри. Учні мають навчатися в нових комп’ютерних класах, на новій техніці. Над цим ми вже зараз працюємо. Із стін училища повинні виходити такі спеціалісти, яких потребує ринок праці. А ринок праці вимагає від нас конкурентоспроможного робітника.
– Наскільки успішні Ваші випускники? Які вони є?
– Заклад надає випускникам якісну підготовку. Вони затребувані роботодавцями. Наші випускники є переможцями не лише обласних, а й міжнародних конкурсів. Роботи театру «Гламур» є нашою гордістю. Вони неодноразові призери.
Учні кухарської справи вже декілька років підряд затребувані на виробничу практику(запрошуються й на роботу) в Конче- Заспу. Студенти були відзначені подяками за високий професіоналізм.
Завдяки співпраці з товариством «Млин», значно покращилася спортивна база закладу. Учні мають можливість працювати на новеньких спортивних тренажерах, які встановлені у спортивному залі.
Лісники щороку співпрацюють з фермерським господарством «Сугак В.В.», допомагаючи у зборі урожаю, при цьому мають можливість освоювати нову техніку.
У цьому році в училищі успішно проводився конкурс фахової майстерності з професії «Тракторист-машиніст с/г виробництва». Про це свідчить результат конкурсу. Хлопці показали себе на новій техніці, як найкращі знавці своєї професії і підтвердили те, що сучасний тракторист володіє знаннями та навиками багатьох сільськогосподарських професій: водія, тракториста, знає будову і правила експлуатації тракторів і сільськогосподарських машин, систему технічного обслуговування машинно-тракторної справи, ознаки основних несправностей і способи їх усунення. Вони мають усі необхідні знання основних правил прогресивної технології механізованих робіт.
– Які професії готує на сьогоднішній день Ваш заклад?
– Основне направлення - лісогосподарське та сільськогосподарське.
Заклад має ліцензії на 22 професії, 6 із них – інтегровані.
– Чи виконує училище регіональне замовлення?
– Так. На 101 відсоток.
– Як проводите вступну кампанію цього року? За якими професіями?
– У цьому році набираємо учнів за професіями:
На базі 9 класу: лісник, тракторист «А1», «А2», водій категорії «С»; кухар, кондитер; муляр, штукатур, лицювальник - плиточник;
На базі 11 класу: кухар (2 роки навчання); тракторист, машиніст с/г виробництва категорія «А1», «D1», водій категорії «С» (1 рік навчання).
– Минулого року ходили чутки про закриття закладу або переведення його на іншу юридичну адресу. Що змінилося за цей період?
– На сьогодні так питання не стоїть. Ми працюємо і продовжуємо виконувати головне завдання підготовки кваліфікованих робітників. Та й, мабуть, ті, хто хотів це зробити, порозумнішали.
– Чи налагоджена у Вас співпраця з закладами міста та району?
– З районом співпраця налагоджена. Проблем немає. Тісно співпрацюємо на результат. На жаль, так і не налагоджена робота з міською владою, бо там не бачать наш заклад і його перспектив розвитку, хоча Лебединське ВПУ лісового господарства щороку поповнює бюджет міста, як і цього року, на 1,5 мільйона гривень.
– Ким для Вас є учень закладу?
– Для мене учень закладу – центральна фігура, тому що вся робота направлена на його перспективу.
– Над чим працює навчальний заклад? Чи готовий до нового навчального року?
– Глибоко розумію проблему у модернізації та переоснащенні матеріально-технічної бази навчально-підсобного господарства. Матеріально-технічна база ще потребує оновлення. По суті, модернізація вже розпочалася. Оновлені професії лабораторії кухарів, кондитерів та швейна майстерня кравців.
Плануємо впроваджувати новітні технології у вирощуванні с/г культур, створити розплідник декоративних дерев та теплиці для вирощування розсади, що забезпечить додаткові надходження від реалізації с/г продукції та з метою забезпечення необхідних умов для проведення виробничого навчання і проходження виробничої практики учнів, поновити поголів’я корів.
Хочеться налагодити та впорядкувати сучасну і ефективну освіту для тих, хто бажає здобути конкретну професію, яка б відповідала часу та рівню доходу, щоб наші учні мали можливість проходити виробничу практику на сучасній техніці та виробництві, де й здобуватимуть свій перший конкурентоспроможний досвід.
Сьогодні надзвичайно важливо наповнити район, місто, область кваліфікованими робітничими кадрами, які вкрай необхідні нашій державі для її розбудови. А для цього слід здійснити аналіз структури економіки Лебединського району і прогнозувати її розвиток на майбутнє( в районі є стратегія, план соціально-економічного розвитку, план обсягів залучення інвестицій по різних галузях), щоб сформувати регіональне замовлення, провести демографічний прогноз розвитку району, визначити соціальну роль закладу в регіоні.
Зацікавлені в реалізації проєктів Європейського Союзу та інших Міжнародних проєктів: участь навчального закладу у співпраці із СНАУ у міжнародних програмах у сферах землеробства, лісовідновлення та лісорозведення, участь у проєктах, які передбачають виробниче навчання та стажування в країнах Євросоюзу. Розробляється механізм та реалізація із залученням додаткових фінансових та матеріальних ресурсів (цільових соціальних проєктів, інвестицій,благодійних внесків, грантів тощо).
Планували з 2020 року (жовтень) по 2022 рік розпочати двосторонню експериментальну роботу « Інтеграція іноземної мови в робітничих професіях» у співпраці з волонтером Корпусу миру США за проєктом «Розвиток молоді», що дає можливість пошуку партнерів та налагодження співпраці з організаціями як у межах України, так і за кордоном. На жаль, у зв’язку з епідемією коронавірусу, цю співпрацю відтерміновано до зняття карантину.
Заклад готовий до початку нового навчального року.
– Кого б Ви назвали друзями закладу?
– Це наші роботодавці, батьки, ветерани училища, екс-депутат Владислав Бухарєв, який надав допомогу у придбанні та введенні в експлуатацію твердопаливної котельні.
– Чи задоволені Ви фінансовим, матеріальним й іншим забезпеченням закладу?
– Не зовсім. Вся сучасна техніка повинна постачатися у навчальні заклади, а цього, на жаль, немає. Доводиться самотужки вишукувати кошти на матеріально-технічне забезпечення училища та на його розвиток.
– Які перспективи розвитку училища?
– Як керівник, бачу перспективи розвитку ДПТНЗ «Лебединське ВПУ лісового господарства» на 2020-2025 роки в умовах модернізації закладу, здійснення підготовки та перепідготовки робітничих кадрів відповідно до потреб регіону. Мова йде про створення нової системи підготовки робітничих кадрів, а для цього необхідно збалансувати ринок праці та ринок освітніх послуг шляхом проведення моніторингу регіональних потреб у робітничих кадрах з урахуванням динамічних змін на ринку праці та європейських критеріїв ефективної професійної підготовки. У перспективі впровадити нові професії за спеціальностями лісового, сільськогосподарського, автомобільного транспорту, громадського харчування, торгівлі, сфери послуг та будівництва: швачка, озеленювач, садівник, лісоруб, стропальник; здійснювати підготовку , перепідготовку та підвищення кваліфікації учасників АТО, безробітних, внутрішньо переміщених осіб, ввести підготовку спецконтингенту водіїв категорії «С», «Е» (для Збройних сил України), а також спеціалістів завантажувально-розвантажувальних робіт, операторів крану автомобільного, кранівників для військових. Також планується оновлення змісту професійної освіти за стандартами професійної (професійно-технічної) освіти на компетентнісній основі, здійснювати моніторинг ринку праці разом з Лебединським міськрайонним центром зайнятості з урахуванням демографічних та економічних умов регіону.
На базі закладу розглядається пропозиція й Сумської обласної профорганізації працівників АПК України щодо створення аграрного центру обласного значення для перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв, трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва категорії «В1».
А також, дивлячись у майбутнє, слід подумати про створення в Лебедині потужного навчального закладу на базі трьох: медичного, педагогічного та ВПУ, щоб жодного не втратити через демографічну ситуацію в регіоні.
Наполеглива праця, висока відповідальність перед суспільством за підготовку висококваліфікованих кадрів, бажання робити все якнайкраще – це було і залишається головним у діяльності Лебединського вищого професійного училища лісового господарства.
– Анатолію Григоровичу, що б Ви хотіли побажати собі і освітянам напередодні нового навчального року?
– Я звертаюся не лише до освітян. Дорогі учні, батьки та колеги! Осінь – чарівна пора року, але особливо вона примітна тим, що починається пора знань. Перший дзвінок – хвилююче свято.Хочеться знову побачити вас усіх на лінійці і вже без карантину, познайомитися ближче з першокурсниками та їхніми батьками. Наші діти стали на рік старшими, а вчителі – мудрішими. Пам’ятайте, що освіченій людині відкрито в житті багато чого. Вчитися і бути кращим – це прекрасний внесок у майбутнє. Дозвольте вже сьогодні привітати вас з початком навчального року і побажати неймовірної радості, успіхів, перемог та натхнення у навчанні та праці! Наш заклад завжди гостинно відкриє двері кожному із вас і стане вашою другою домівкою.
Бажаю вам здоров’я, стабільності, терпіння, нових звершень і Господнього благословення!
– Ваше найзаповітніше бажання?
– Щоб мої рідні і друзі ніколи не хворіли, завжди були здорові.
Це бажання, мабуть, кожного з нас. Тож щиро бажаю і вам, і вашим родинам бути завжди здоровими і щасливими!
– Дякуємо, Анатолію Григоровичу, за відвертість.
Розмову вів Василь Дацько.