Стрічка новин
«Чарiвнi барви Лебединщини»: Лебединщина надзвичайно багата здібними, обдарованими дітьми.  Ми в черговий раз пересвідчилися у цьому. Днями сузір’я талантів розквітло у Лебединському центрі Між нами, сусідами: Влітку вдома справ багато. - Гришо, – гукнула Варвара Павлівна до чоловіка. – Піди на город і копни декілька кущів картоплі. Жанна СМОЛОВА, в.о. директора Лебединського фахового медичного коледжу імені професора М.І.Ситенка: «Вступній кампанії в цьому році бути!»: – Наша співрозмовниця сьогодні – в.о. директора Лебединського фахового медичного коледжу імені професора М.І.Ситенка Жанна Смолова. Перш за все дозвольте Викрили жительку Лебедина у скоєнні крадіжки: Правоохоронцям знадобилося буквально пів години, аби не лише встановити особу злодійки, а й розшукати її за місцем проживання. Як встановили  На Сумщині не проводитимуть нічних богослужінь на Великдень: Служби розпочнуться 24 квітня після 5:00  — у храмах ПЦУ та після 6:00 — у храмах УПЦ. Призов на строкову військову службу до війська у квітні-червні поточного року не проводитиметься, - Генеральний штаб ЗСУ: За інформацією Генерального штабу Збройних Сил України, у 2022 році не проводитиметься весняний призов на строкову військову службу до Збройних Вітаємо колегу!: 18 лютого завершився Всеукраїнський конкурс «Учитель року – 2022». Лауреатом обласного туру з основ правознавства (ІІІ місце) стала наша колега «Зупинись, прекрасна мить!»: Грибна пора. Цьогорічна осінь видалася напрочуд теплою та дощовою. Погодні умови сприяли гарному росту грибів. Охочі їх назбирати поспішали до Історії дітей у Львівському притулку: Як працює повітряна тривога - пояснюють Повітряні сили ЗСУ!!!: Хто і як виявляє ворожі літаки й ракети в небі над Україною? За виявлення потенційної повітряної загрози в Україні відповідають радіолокаційні

Сказ гостра, особливо небезпечна вірусна інфекційна хвороба, що, без проведення щеплення, призводить до смерті. Джерелом інфекції є теплокровні тварини, які заражаються від інших тварин. Вірус сказу вражає тварину – вона втрачає природні інстинкти, стає агресивною й нападає на тварин і людей.

Інфікування вірусом відбувається під час контакту з хворою твариною при ослизненні шкіри людини або укусах. Через пошкоджену шкіру вірус потрапляє в кров людини, потім – у нервові сплетіння, накопичується та вражає центральну нервову систему. Розвиток інфекційного процесу відбувається в залежності від місця укусу. Інкубаційний період може тривати від 1 місяця до 1 року.

У природі джерелом інфекції є м’ясоїдні тварини – лисиці, вовки, хижі птахи, кажани. Домашні тварини заражаються від диких і можуть нападати на людей. На сьогодні сказ перемістився з природних осередків (лісів і степу) в міста, де мешкають бродячі коти й собаки.

В Україні щороку реєструються поодинокі випадки сказу. Завдяки проведенню масових щеплень домашніх тварин і ветеринарному нагляду, захворюваність на сказ домашніх тварин значно зменшилась. Однак щороку в Україні за медичною допомогою звертаються 90-100 тисяч осіб, які постраждали від нападу підозрілих або інфікованих сказом тварин.

Сумська область має природні дані для циркуляції збудника – достатню кількість лісів, в яких мешкають дикі тварини. За червень 2022 року по антирабічну допомогу звернулись 18 постраждалих мешканців Лебединської ОТГ, із них покусані собаками 18 осіб (8 – бродячими собаками, 5 – домашніми, 2 з яких не щеплені проти сказу), кішками – 5 осіб (бродячими – 1, 4 - домашніми, троє з яких не щеплені проти сказу).

Антирабічна допомога склада­ється з місцевої обробки рани, вве­дення антирабічної вакцини або одночасного застосування ан­­тирабічного імуноглобуліну та вак­цини. Місцева обробка рани надзвичайно важлива; після укусу чи пошкодження її необхідно про­водити негайно: поверхню ра­ни ретельно промивають водою з милом, краї рани обробля­ють 70% спиртом або 5 % розчином йоду. Застосування вакцини та анти­рабічного імуноглобуліну виз­­начає лікар-хірург або лі­кар-трав­­­матолог. Введення імунобіо­ло­гіч­них препаратів проводиться за схемами, відповідно до інструкцій. Антирабічна вакцина випускається в ліофілізованому вигляді, інакти­во­вана, суха. Це єдина вакцина, до якої не існує протипоказань.

Профілактичні щеплення для за­­­­по­бігання захворювання по­ді­ля­­ють­ся на планові та за епі­де­міч­­ними показаннями. Плановій вак­­ци­нації підлягають особи, які про­фесійно контактують з тварина­ми – ветеринари, зоотехніки, про­фе­сійні мисливці, працівники ла­б­о­­раторій. За епідемічними по­ка­зан­нями щеплення проводять осо­бам, які мали ослинення, укуси або контакт з підозрілими чи хвори­ми на сказ тваринами. Схему введення та кількість доз обирає лікар в залежності від характеру ушкоджень, місця укусу, поведінки тварини під час нападу тощо. Дози та схеми однакові для дорослих і дітей. Курс лікування призначають незалежно від терміну звернення (можна й через декілька місяців після контакту з хворою на сказ або невідомою твариною). Зазвичай, щеплення добре переносяться, а вакцини дають стійкий імунітет.

Профілактика сказу складається з комплексу соціальних, загаль­но­державних, медичних, про­філак­тич­них заходів. Правила утримання домашніх тварин, ветеринарний наг­ляд, надання антирабічної допо­моги в повному обсязі, постачання імунобіологічних препаратів, про­ве­дення санітарно-освітньої ро­бо­­ти серед населення – запору­ка того, що особливо небез­печна ін­фекція не з’явиться на нашій тери­торії.

Отже, всім, хто контактує з тваринами, необхідно пам’ятати, що сказ – невиліковна хвороба. Єдиним засобом профілактики є імунізація; тільки вона врятує людину. Тож, після нападу підозрілої тварини не займайтеся самолікуванням, обробіть рану й негайно зверніться до сімейного лікаря або до хірурга, де вам нададуть повноцінну анти­рабічну допомогу, а проведені щеплення врятують ваше життя.

Микола ЧЕРНИЧКО,

лiкар-епідеміолог.Підписуйтесь та читайте нас в Telegram каналі та на Фейсбук
Додати коментар