-Зоєчко, ми не змінюємо правила? Прогулянка не відміняється? – відкрила двері в дім сусідки Наталя.
– Так сьогодні ж щедрувальники ходять.
– Ще не звечоріло, встигнемо.
Жінки вже взяли за правило щовечора займатися оздоровленням, і ходьба, як ніщо інше, в цьому допомагає. І сон тоді кращий, і нерви заспокоюються. Зазвичай, 3 км щодня – це для них не проблема. А чоловіки перед телевізором у цей час спини гнуть. І слухати не хочуть, щоб приєднатися до корисного марафону.
Надворі почало сутеніти. У вікнах загорілося світло, блискотіли ліхтарики на ялинках. Тому прогулянка цього разу видалася приємнішою, ніж завжди.
Попереду з’явилася групка дівчаток у барвистому вбранні, і злетіла до неба дзвінка щедрівочка:
Щедрівочка щедрувала,
До віконця припадала.
Що ти, тітко, напекла,
Неси нам до вікна,
Чи вареник, чи пиріг,
Неси нам за поріг.
Хвилин через п’ять дівчатка вийшли з чийогось двору з пакетиками гостинців.
– Дітки, у 8 і 10 номери обов’язково зайдіть, ми зараз повернемося, – обізвалася до них Зоя.
А ті весело засміялись і понесли по вулиці радість від свята, що завітала в людські оселі.
Свекруха Зої, Марія Павлівна, вже накривала в цей час стіл для вечері. Зібралися двома родинами, пригостили щедрувальників, поласували смачненьким, що припасли до свята. Були на столі знову кутя, узвар. Доньки Зої і Максима Віка і Маша зачинилися в окремій кімнаті, щоб пошепотітися про святкове ворожіння. Дещо бабуся Марія підказала, щось самі відшукали в Інтернеті.
– Колись і я була молодою, – посміхнулася Марія. – Зібралися з дівчатами ворожити в ніч на 14 січня. Наварили вареників із сюрпризом. В кожний з них поклали щось одне – монетку, нитку, кілечко, горіхи та інше. Кому що випаде, те того й чекає.
– Ну, мамо, ти цього мені не розповідала, – обійняла її Зоя. – І що тобі випало?
– Зараз розповім. Монетка або якесь зерно – віщує багатство, нитка – до дороги, сіль – до сліз, цукор – до хорошого, забезпеченого життя, кільце – до заміжжя, горіх – два кавалери, перець – новий залицяльник, кісточка вишні – до поповнення в сім’ї.
– Не інтригуй, мамо!
– Було в мене два хлопці: обидва упадали за мною. Але мені був любий один. Його і вибрала. І не помилилась, бо в мій вареник, крім горіха, втрапила ще й грудочка цукру. Сама цей вареник зліпила, він мені й попався. Я дівчаткам розказала, як і на картах можна ворожити. Покласти під подушку на ніч королів, а ранок покаже, який буде чоловік. Піковий король – старий і ревнивий, трефовий – військовий, чирвовий – молодий і багатий, бубновий король – бажаний. Кожного, звичайно, своя доля чекає, але ж ворожіння йде ще від наших бабусь, прабабусь. Це цікаво, і якесь таїнство в цьому є.
Цього вечора не хотілося говорити про щось погане. Людей лякають і війною, і цінами, і тим, що газ відключать, і пенсії не даватимуть, що хліб по 30 гривень буде. Але почався новий рік, і треба жити надіями на краще. Вже навіть у тому є позитив, що у 2022 році, як обіцяють учені, коронавірус має відійти. І всі ми зможемо нарешті зітхнути з полегшенням.