Стрічка новин
Боржників залишать без пільг: У Сумській області заборгували за послугу розподілу газу 21,1 тис домогос­подарств – споживачів пільгових категорій. Це ставить під загрозу отримання Які спеціальності є найбільш затребуваними на ринку праці Сумщини?: Незважаючи на суворі карантинні обмеження, які діють в нашій області, роботодавці Сумщини продовжують звертатися до обласної служби зайнятості за допомогою Жінка на власному подвір’ї травмувалася від вибухівки.: У селищі Ни­зи 71-річна жінка потрапила в прий­мальне відділення Сумської цент­ральної лікарні з осколковим непроникаючим пораненням грудної клітини. Наші сучасниці: Сьогодення вимагає від пра­ців­ників поштового зв’яз­ку особ­ливих зусиль. Окрім того, що вони доставляють газети, журнали, іншу кореспонденцію, доводиться Станом на 14 вересня 2020 року на Сумщині 2502 випадки захворювання на коронавірусну інфекцію: За минулу добу Covid-19 підтвердили у 101 особи (м. Суми - 46, Шостка - 8, Конотоп - 15, Охтирка - У Лебедині під час ліквідації пожежі в житловому будинку виявлено тіло людини: 20 жовтня о 13:56 до Служби порятунку 101 надійшло повідомлення про пожежу в будинку по вул. Разіна, в м. Лебедин. Дорогі брати і сестри!: Наближається велике свято – Покрова Пресвятої Богородиці. Всі ми молитовно приходимо до Божої Матері, коли просимо за рідних, діточок, близьких Гарний товариш, патріот, справжній козак: Наш побратим, учасник бойових дій в Афганістані  Сергій Іванович Бойко народився в с. Ворожба на Лебединщині. Він є заступником голови Нові види шахрайств через коронавірус: Зловмисники вигадали кілька схем обману: замовлення через Інтернет ліків від хвороби або супутніх медичних товарів, «волонтерська допомога» у доставці Щастя любить тишу: Дивлюся на сучасну молодь, стосунки між юнаками і дівчатами і роблю висновок: не вміють вони будувати своє щастя і берегти

– Віталію Олександровичу, Ви неодноразово наголошували на необхідності проведення інвентаризації землі. Чому?

– Тому, що це оптимізує інформацію щодо земельних ресурсів, дозволить ефективно ними розпоряджатися та збільшить надходження до бюджету.  У 2020 році в рамках реформи децентралізації громади Сумщини отримали у свою власність земельні ділянки. Теоретично це створює гарні можливості для збільшення додаткових надходжень за рахунок їх здачі в оренду чи продажу. На практиці ж громади зіштовхнулися з іншою реальністю – відсутністю повної та достовірної інформації щодо наявних земельних ресурсів, їх власників та використання.

– Яка необхідність в цьому саме зараз?

– Земельний ринок є одним із найбільш тіньових ринків. Його вартість можна порівняти з бюджетом великого міста а, можливо, навіть, і не одного. На сьогоднішній день в Україні та на Сумщині, зокрема, існує багато можливостей для того, аби заволодіти землею. У підсумку такого «господарювання» громади недоотримують у свій бюджет значні кошти. Це, звісно, впливає на доходність, а, значить, і на розвиток територій, особливо сільських. Тож важливо, аби кожен сантиметр землі використовувався за призначенням та приносив прибуток, що особливо актуально зараз, коли в країні зняли мораторій на продаж землі. Вирішити ці питання може інвентеризація земельного сектора.

– Це потребує значних коштів?

– Звичайно, що цей процес потребує фінансових затрат. Утім уже за кілька років громади отримають реальне збільшення надходжень до своїх бюджетів. А за рахунок цих коштів можна, наприклад, суттєво покращити інфраструктуру чи соціальну сферу територій.

На українському ринку сьогодні працюють не так багато компаній, які серйозно займаються цим питанням. Зокрема, одна із них вже створила сервіс земельної аналітики, який допомагає агробізнесу та громадам навести лад з їх землями.

– Чи є якась інформація, яка б під­твер­джу­вала Ваші слова?

– Так, за даними компанії «SmartFarming», нині на Сумщині нараховується 1 225 419 га земель сільгосппризначення (із них 84,4% знаходяться у приватній власності; 7,2% – державній; 5,3% – комунальній; 3,1% – не визначені), 1 666 558 га – поза межами населених пунктів, що відображені в кадастрі, та 2 110 404 га – землі поза межами населених пунктів, які не відображені у кадастрі.

За підсумками проведеного аналізу зазначається, що 18 453 га земель державної та комунальної власності мають ризик необґрунтованого використання. Наприклад, у Білопільській громаді нараховується 3 тис.  га таких земель. Щорічні ризики фінансових втрат та недонадходжень оцінюються у 15,8 млн грн!

До ризиків тіньової оренди земель на Сумщині спеціалісти компанії віднесли 93 707 га ріллі. Сюди потрапили Роменська, Лебединська, Липоводолинська, Буринська та Недригайлівька ОТГ. Щорічні фінансові втрати та недонадходження по кожній громаді оцінюються  від 1,3 млн грн до 2 млн грн.

До ризиків самовільного зайняття земель в області віднесли 83 091 га. Кролевецька, Лебединська, Андріяшівська, Роменська та Шосткинстка ОТГ недоотримують щорічно від 11,8 млн грн до 22,3 млн грн.

До ризиків порушень цільового призначення записали 14 135 га.

А тому ми бачимо, скільки коштів недоотримали наші громади. Мова йде про мільйони гривень. Маємо проблеми й з прозорістю земельних відносин.

– Що ж потрібно робити?

– Потрібно якнайшвидше навести лад у земельній сфері, провести детальні земельні аудити всіх земель поза межами населених пунктів та розпочати роботи по виправленню виявлених проблем та порушень. Можливо, знайдуться ті, кому це буде недовподоби, але, якщо ми хочемо, аби наші території розвивалися, а люди жили комфортно, то іншого шляху в нас немає. Закликаю керівництво громад нашої області якнайшвидше розпочати інвентаризацію для упорядкування земельних питань та сприяти значному наповненню бюджету.

– Дякуємо, Віталію Олександровичу, за роз’яснення в цьому важливому питанні.

Розмову вів Василь Семененко.

Від редакції. Віталій Бурбика 19 жовтня на бюджетній комісії Сумської райради наголосив на необхідності термінового вирішення цього важливого питання.

Додати коментар