Стрічка новин
Новини Сумщини: У Шпилівці селяни бояться кар’єру біля хат. У Шпилівці Сумського району цегельний завод планує розпочати видобуток глини у промислових масштабах. На конкурс: Леонід Павлович Каплін (72 роки), село Боровенька. Риболовлею займається з юних років. Спіймав щуку вагою 6 кг 300г. Нагадуємо, конкурс КП «Водоканал»: Трудівники КП «Водоканал» працюють в надзвичайно складних умовах: за будь-якої погоди, у вихідні дні їм доводиться займатися ремонтом, відновленням водопровідної Вогнеборці ліквідували загоряння автомобіля: 21 грудня о 12:43 до Служби порятунку 101, надійшло повідомлення про загоряння автомобіля «ВАЗ» по вул. Гастелло в м.Лебедині. Про У Лебедині госпіталізували ще одну людину з підозрою на ботулізм: На Сумщині з підозрою на ботулізм 6 грудня госпіталізували ще одну людину. Наразі вона перебуває в Лебединській лікарні. Про це Зверніть увагу! Терміново!!!: Диверсійні групи займаються розповсюдженням на підконтрольній території цінних речей, технічних гаджетів замінованих! Не чипати та терміново повідомляти про такі факти!!!! Прохання Фото зі старого альбому: Перегортаючи домашній фотоархів, зупинилася на фотопланшеті, де зазнятий весь наш 10-В 1971 року випуску. Ой, та це ж півстоліття минуло Дорога помилок не прощає: У нашому житті досить часто трапляються неприємності. Однією з таких прикрих подій с дорожньо-транспортна пригода, яка завжди тягне за собою Проблем додалося: Трохи більше року працює на своїй керівній посаді начальник КП «Лебединська ЖЕК» Іван Соловей. Він був призначений 2 квітня 2019 102: що трапилось? з 20 по 26 грудня 2021 року: Протягом звітного періоду до відділення поліції № 3 (м. Лебедин) Сумського РУП ГУНП в Сумській області надійшло 94 заяви та

Зі сторінок тижневика «Будьмо разом», котрого я передплачую й із задоволенням читаю, дізналася про долі льотчиків, які загинули за тих чи інших обставин у мирний час.

Одні з них – наші земляки, інші служили у льотній частині, котра дислокувалася у свій час на околиці Лебедина. Добру справу робить редакція, відновлюючи пам’ять про героїчних людей. А скільки їх, льотчиків, здійснили подвиг у роки Великої Вітчизняної війни! Серед них був і мій батько – Остап Архипович Смілян.

Що я про нього знаю? Зовсім небагато. Бо він загинув у 1945 році, коли мені виповнилося лише п’ять років. У моїй пам’яті збереглося тільки те, що розповідали мама Євдокія Остапівна, дід Архип Іванович (батьків батько) та власні враження від однієї-­єдиної зустрічі з батьком у 1943-му.

Та все розповім по порядку. Його  життєвий шлях розпочався із звичайної сільської родини, яка мешкала в селі Капустинці. Батько Архип Іванович був із бідного роду, у свій час служив у кавалерії царської Росії, а коли повернувся потому додому, в рідне село, займався сільським господарством. А в 1940 році сільчани обрали його головою колгоспу імені Петровського, що в селі Вільшана Синівського району (тепер входить до Липоводолинської ОТГ). Там він купив хату для своєї родини. В сім’ї Смілянів виховувалося четверо дітей – Остап, Марфуша, Дуся та Іван. Всі вони зростали трудолюбивими, розумними, добрими.

Поскільки Остап Архипович закінчив школу з відмінними оцінками, його взяли викладати фізкультуру у Капустинську середню школу (на той час бракувало вчителів). Це було в 1939-му. А потім він вступив до Армавірської військової школи льотчиків-штурманів, де готували фахівців за скороченою програмою. Провчившись один рік, повернувся додому. Одружився.  Потім знову вчителював – викладав військову справу у Сватківській середній школі. І тут – війна. Як розповідала мама, після випускного, 22 червня 1941 року, батько прибіг додому, швидко зібрав деякі речі, поцілував мене, маму – і до Синівського військкомату. Він розумів, що його льотні навички дуже потрібні у цей тяжкий для країни час.

Фашисти окупували й нашу територію. Важко було мамі зі мною, малою. А в 1943-му, коли радянські війська гнали ворога з нашої рідної країни, коли наступальні операції проводилися одна за одною, в небі над нашим селом Капустинці з’явилися радянські літаки. Мама раділа тому, наче сподівалася, що серед льотчиків і її чоловік, а мій батько. Її серце відчувало, що він неодмінно відвідає їх. Дійсно, якось у двері постукали. І диво! На порозі постав кремезний чоловік у льотній формі. Мама розплакалася, кинулася в його обійми, а я тихенько промовила: «Тато…» Таким він запам’ятався мені на все життя. Пригадується, якою я була щасливою, коли тато і мама, тримаючи мене за руки, переносили через калюжки після дощу, ідучи в гості до дідуся Архипа. Я тоді дуже раділа з того, що поряд він, мій татко. І по-дитячому хотілося розказати всім-всім односельцям, який у мене тато – дужий, кремезний, красивий, тато-герой.

На жаль, то була мить. Одна щаслива мить. Військове керівництво відпустило батька на кілька днів. Потому – гірке розставання… Назавжди. Звісно, батько писав листи з фронту. Однак, на жаль, вони не збереглися.

А ось лист його друга, теж льотчика Вані Спіріна до моєї мами я бережу. Це сімейна реліквія і пам’ять. У ньому він повідомляв, як загинув мій батько (лагідно називав його Асташа). Це трапилося на території противника, над Берліном  у 1945 році. «Это было на энском направлении. На задание я летел крыло в крыло с Асташей. Нас было очень много над полем боя, где мы работали. Асташа, как штурман, вместе с лётчиком выбросились с парашютами, поскольку их самолет загорелся. Экипаж приземлился в пожар, где всё горело на территории противника. Асташа был моим самым лучшим другом. Мы будем мстить врагу за Асташу», – написав Ваня.

Він також повідомляв, що загинув їхній спільний друг Міша Шуваєв, а ось ще один із  їхньої «міцної компанії» – Потапенко продовжує громити ворога.

Ваня написав  і свою домашню адресу у Вологодській області, зазначивши, що там його чекає одна мама. Більше в нього нікого немає. А ще просив мою маму писати йому листи.

Ми одержали похоронку, що батько пропав безвісти. Пізніше мамі передали із Синівського військкомату батькові нагороди: орден Червоної Зірки, медаль «За відвагу» та інші. А вже через кілька років після Дня Великої Перемоги – повідомлення про призначення мені, доньці Аллі Остапівні Смілян, пенсії в розмірі 334 карбованці (рублі) в місяць за пропавшого безвісти Сміляна Остапа Архиповича на підставі Постанови РНК СРСР «О пенсиях и пособиях лицам высшего, старшого и среднего начальствующего состава, лицам младшего начальствующего состава сверхсрочной службы, специалистам рядового состава сверхсрочной службы и их семьям».  Почали її виплачувати з 1 травня 1952 року Синівським відділенням Держбанку СРСР, звідки згодом надійшли мені пенсійні документи. Та я аж ніяк не раділа тому. Мені дуже хотілося, щоб повернувся з війни батько, щоб він був поряд. Я довго-довго його чекала…

Все життя бережу пам’ять про свого батька-героя. Часто-часто згадую його, ще молодого. І зберігаю всі документи і фото (їх дуже мало), котрі свідчать про те, що колись була така людина – Остап Архипович Смілян – мій батько. А ця моя розповідь – ще одна сторінка моєї пам’яті про рідну й дорогу мені людину.

Алла СМІЛЯН,

м. Лебедин.Підписуйтесь та читайте нас в Telegram каналі та на Фейсбук
Додати коментар