Інтернет-технології стали невід’ємною частиною життя сучасного суспільства. У 3 роки малюки самостійно дивляться мультики на YouTube,
а першокласники шукають необхідну інформацію за допомогою Google, спілкуються у соціальних мережах.
Проте, популярність інтернет-ресурсів крім позитивних моментів швидкого доступу до необхідної інформації, призвела до зростання кількості порушень прав та поширення недостовірної й конфіденційної інформації.
За рахунок такого масштабного впливу на дітей інтернет-ресурсів з’являються «Суїцидальні спільноти». У соцмережах ці спільноти закликають підлітків вступити в небезпечну гру, результатом якої має стати самогубство. Варіантів назв є десятки, це і «єдинороги», і «тихі будинки», і «гра». «Гра» передбачає спілкування з адміністратором. Перші завдання прості: розказати про себе, позбутися улюбленої речі, «запросити у групу 50 друзів» і учасники розсилкою надсилають усім друзям запрошення. Потім йдуть складніші завдання, які передбачають нанесення собі тілесних ушкоджень. Останнє завдання – самогубство.
Чому діти потрапляють під вплив таких груп?
Досить часто невпевнені у собі діти шукають захисту в інтернеті та відео-іграх. Адміністратори групи активно переглядають сторінки нових учасників, орієнтуючись на «втрачених дітей» - дітей, які мають проблеми в сім’ї, з друзями, мають депресивні стани, не можуть себе реалізувати. Виконуючи завдання адміністраторів, вони відчувають «підтримку», а адміністратори груп навіть можуть ставати для них авторитетами.
Організатори «груп смерті» є навіть серед громадян України, є й іноземці. Зазвичай, з дітьми працюють професійні психологи, які умілими діями доводять дітей до грані.
На жаль, більшість дітей не володіють інформацією про небезпеку інтернету й не мають сформованої онлайн-культури. Тому часто вони не розуміють, як можуть захиститися від кібербулінгу. А батьки та вчителі, в свою чергу, не знають, як реагувати на це.
Які ж рекомендації батькам?
Батькам, щоб не допустити потрапляння дітей у такі групи, рекомендується:
– приділяти більше уваги психологічному стану дитини;
– перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення – з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду, наприклад, у формі кита;
– перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт;
– перевіряти вміст спілкування у приватних чатах;
– звертати увагу на коло спілкування дитини;
– намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;
– обов’язково контролювати те, які фото- та відео файли знаходяться в гаджетах дитини;
– встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини. Пам’ятайте, саме в родині закладаються основи поведінки дитини в світі, й віртуальний простір не має бути винятком. Ваша дитина – це зона вашої відповідальності. Батькам варто приділяти серйозну увагу онлайн-вихованню дітей й підвищенню їхньої обізнаності про загрози інформаційного середовища.
Відповідальність
Проти організаторів даних спільнот порушується провадження за ч.3 ст. 120 Кримінального кодексу України «Доведення до самогубства», яка передбачає позбавлення волі від 7 до 10 років.
Кваліфікувати дії батьків як «неналежне виконання батьківських обов’язків» неможливо, поки не відбувся сам факт злочину.
Увага! Повідомити про участь дітей у небезпечній «грі» можна зателефонувавши на номер «102». Особам, які повідомлять про ці факти, гарантують конфіденційність.
Є номери довіри «Ла Страда» 0 800 500 225 або 116 111, куди можуть подзвонити самі ж діти.
Телефон «гарячої лінії» кіберполіції - 0 800 50 51 70.
За отриманням безоплатної юридичної консультації ви можете звернутися до Лебединського бюро правової допомоги за адресою: м.Лебедин,пл.Соборна,29 або за тел..(05445) 2-14-12 в робочі дні з 8-00 до 17-00.