Період вимушеного карантину, протягом якого працюють педагоги та навчаються діти України та світу, – період змін, нововведень, перезавантаження поглядів, ідей, теорій. Зокрема, під час дистанційного навчання.
На дистанційну форму навчання перейшли не лише школи, а й установи позашкільної освіти. Лебединський центр позашкільної освіти не став виключенням і теж прийняв виклик сучасності. Використовуючи інтернет-ресурси, педагогічний колектив проводив дистанційне навчання, займався інформаційно-методичною роботою та самоосвітою.
Кожен керівник гуртка протягом карантину працював за індивідуальним планом – графіком роботи. Дистанційні форми виявилися цікавими не лише для наших вихованців, а й для самих педагогів. Адже, на що не вистачало часу, тепер можна знайти в інтернет-ресурсах, адаптувати відповідно до специфіки кожного творчого колективу і в цікавій формі донести до вихованців.
Виконання завдань, які надходили в онлайн-режимі вихованцям, вимагали самостійності, посидючості та відповідальності. Тому педагоги ЦПО мали за мету розвантажити дітей, зацікавити навчанням у новому форматі, дати можливість пофантазувати і попрацювати творчо. Педагоги проявляли свою медіаграмотність, творчий підхід, креативність в організації дистанційного навчання. Саме від того, як вони вибудовували взаємодію з вихованцями, і залежала їх продуктивна робота.
Керівники гуртків художньо-естетичного напряму, підтримуючи тісні контакти із своїми вихованцями через соцмережі, створили заочні майстерні, у яких продовжували навчати дітей прикладному мистецтву відповідно до освітньої програми.
Так, у гуртку «М’яка іграшка» (керівник Анна Корчменко) були проведені майстер-класи «Виготовлення об’ємної композиції до свята Великодня» та «Виготовлення святкової листівки у техніці квілінгу до Дня матері». Цікаві роботи та відео-заняття з виготовлення іграшок з фетру дали можливість вихованцям спробувати свої сили з даної техніки.
Вихованці гуртка «Бісероплетіння» (керівник Марина Поліщук) отримували завдання онлайн і створювали композиції з бісеру, застосовуючи вміння і навички, отримані на гурткових заняттях.
Керівник гуртка «Виготовлення сувенірів» Леся Іщенко розробила майстер-класи з тем «Квіти з фоаміріану», «Весняна композиція «Нарциси», «Листівка до Дня матері» і розмістила в соцмережі Facebook. Діти та їхні батьки мали змогу ознайомитися із презентаціями з виготовлення прикрас.
Карантин танцюристу – не відпустка й не перешкода: над тілом продовжуємо працювати. Покращуємо гнучкість, силу і витривалість, застосовуючи статичні і динамічні вправи. А також не забуваємо і про теоретичну частину.
Вихованка старшої групи колективу «Соняшник» Анастасія Єфтілій (керівник Ірина Усенко) підготувала відео-розминку з комплексом вправ загальної фізичної підготовки для покращення гнучкості та розтяжки, за якою й працюють юні танцюристи під час карантину https://youtu.be/tsYs0rXunrw. За допомогою груп колективу у соцмережах діти звітують про виконання завдань, надсилають фото, відео своїх успіхів та отримують консультації.
Домашні завдання, зокрема з хореографії та сценічного руху, викладали на сторінці у фейсбуці й педагоги Тетяна Литовченко та Валентин Литовченко. Керівники писали фонограми, створювали власні композиції. Діти одразу ж відправляли відеозвіти про виконану роботу. Вихованці старшої групи хореографічного колективу «Веселка» приєдналися до обласного танцювального челенджу, який ініціювали координатори обласної школи «Лідер».
У гуртках соціогуманітарного напряму також проводилась змістовна і цікава робота. Так, керівник гуртка «Формування навичок здорового способу життя» Надія Сіренко провела заходи, направлені на поповнення та систематизацію знань вихованців про способи збереження та зміцнення здоров’я. Це години спілкування «Хочеш бути здоровим? Будь ним!», «Знати, щоб жити»; ігри-мандрівки «Дізнайся про свою суперсилу», «Подорож Здоров’градом»; тестування «Ризикована поведінка», «Наркотичні речовини – фактор загрози для здоров’я»; виставка художніх робіт «Миттєвості сімейного щастя», фотомарафон «Я і моя мама».
Вихованці гуртка «Юні журналісти» (керівник Анастасія Федірко) випустили дві сторінки «Паростку» у газеті «Життя Лебединщини», на даний час працюють над аудіо-проектом «Казочка на ніч для найменших».
Голова Лебединської міської ради старшокласників «Лідер+» (координатор Олена Мальцева) взяв онлайн-участь у роботі обласної школи «Лідер» щодо неформального спілкування у молодіжному колі.
Керівники гуртків науково-технічного напряму активно працювали з вихованцями у групі Viber, надсилали дітям схеми, зразки робіт, практичні завдання для якісного та безперервного освітнього процесу.
Вихованці гуртка «Початкове технічне моделювання» (керівник Наталія Коростіль) здійснювали віртуальні екскурсії до авіаційно-космічного центру, до музею «Писанки», 3D-екскурсії до художнього музею рідного міста, віртуальні подорожі «Дивовижні бібліотеки світу».
З метою підведення підсумків роботи з різних розділів програми вихованці гуртків «Паперопластика» та «Оригамі» (керівник Мирослава Губенко) організували онлайн-виставку творчих робіт.
Для вихованців гуртка «Квілінг» (керівник Ольга Пронікова) карантин – це, перш за все можливість зайнятися улюбленим хобі, це пошук цікавих ідей, реалізація своїх задумів. Діти активно долучалися до занять гуртка в режимі онлайн.
З метою залучення учнів до науково-технічної творчості та їх професійної орієнтації на базі Сумського державного університету в режимі онлайн відбулася конференція Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Департаменту доуніверситетської освіти СумДУ. У конференції взяли участь вихованці секції технічної механіки НТУ Лебединського центру позашкільної освіти під керівництвом професора В.О. Смірнова. Вихованці секції презентували результати своїх наукових досліджень.
Керівники гуртків туристсько-краєзнавчого напряму (керівники Інна Безугла та Ірина Зелінська) поводили онлайн-заняття, бесіди, години спілкування, віртуальні подорожі, знімали екскурсійні відеоролики. Гуртківці здійснили веб-екскурсії та відвідали найкращі музеї не лише України, а й світу.
Вихованці гуртків еколого-натуралістичного напряму (керівники Юлія Сосєдка, Людмила Зубко, Наталія Омельченко) за допомогою групи Viber та соцмережі FB брали участь у майстер-класах з виготовлення аплікацій, композицій з природного матеріалу, розгадували кросворди, вікторини, загадки, завдання на логіку. Керівник гуртка «Природа і творчість» Юлія Сосєдка на сайті ЦПО та у мережі FB провела конкурс «Наші домашні улюбленці».
Також цікавим та змістовним було онлайн-спілкування керівника гуртків «Шахи» Володимира Лисянського з юними шахістами.
Приємно, що вихованці гуртків активно працюють, надають відео-звіти з виконаними завданнями та розміщують їх на сторінках соціальних мереж, у групі Viber та сайтах закладу, відділу освіти. Діти, незважаючи на карантинні заходи, залишаються активними. Спілкуються в соціальних мережах, навчаються, відпочивають, стараються бути на позитиві.
У педагогів центру позашкільної освіти налагоджений тісний зв’язок з батьками вихованців. І така захоплююча, творча взаємодія дітей і керівників гуртків радує батьківську спільноту і отримує схвалення від неї.
Важливим аспектом роботи закладу під час карантину є виховна діяльність. До свята Великодня вихованці гуртків разом зі своїми керівниками виготовили пасхальні яйця в різних техніках для Великоднього дерева. Напередодні святкування Дня матері були проведені різноманітні заходи: години спілкування, фотомарафони, майстер-класи, індивідуальні виставки творчих робіт. Вихованці закладу разом з керівниками гуртків записали відеоролики «Мамо, я люблю тебе» https://www.facebook.com/100015461640880/videos/808055033053211/ (керівник Ірина Усенко), «Ви у нас найкращі», відеоролик до Дня сім’ї (педагогічний колектив ЦПО), фотомарафон «Моя сім’я в п’яти речах» (керівник Анастасія Федірко), який присвятили своїм мамам та розмістили його в мережі Facebook. Сувенірами та листівками, виготовленими в техніках модульного оригамі, квілінгу, бісеру та декупажу, привітали найрідніших та найдорожчих мам.
Керівники гуртків надають онлайн-консультації з підготовки до виставок, фестивалів та конкурсів.
Так, вихованки гуртків «Бісероплетіння», «Народні умільці» (керівники Марина Поліщук, Олена Верхова) взяли участь у Всеукраїнському проєкті серед учнівської молоді «Мішечок». До участі в обласній виставці-конкурсі «Знай і люби свій рідний край» долучились вихованці гуртків «Образотворче мистецтво та ДПМ», «Паперопластика», «Квілінг», «Природа і творчість» (керівники Олена Верхова, Мирослава Губенко, Ольга Пронікова, Юлія Сосєдка). Вихованці гуртків «Юні журналісти» (керівник Анастасія Федірко), «Образотворче мистецтво та ДПМ» (керівник Олена Верхова) та «Юні туристи» (керівник Ірина Зелінська) підготували матеріали для конкурсу творчості дітей та учнівської молоді «За нашу свободу». Вихованки гуртка «Паперопластика» (керівник Мирослава Губенко) взяли участь в обласному конкурсі з початкового технічного моделювання. А ще вихованці Олени Верхової взяли участь у Всеукраїнських конкурсах дитячих малюнків «Політ до Місяця і далі» та «Країна моїх прав».
Активно долучилися до обласного конкурсу технічної творчості «Наш пошук і творчість тобі – Україно!» і вихованці гуртка судномодельного спорту (керівник Сергій Бухтіаров).
Заклади загальної середньої освіти та центр позашкільної освіти – активні учасники обласної акції «Патріотична хвиля», яка проходить в рамках обласного соціально-освітнього національно-патріотичного проєкту «Голос крові: ми – Українці». Лідери учнівського самоврядування, юні волонтери міста заочно гідно презентували свою роботу (координатор Олена Мальцева).
Хореографічний колектив «Веселка» (керівник Тетяна Литовченко) став онлайн-учасником Міжнародного інтернаціонального фестивалю-конкурсу (Marine Fantasy), де отримав Гран-Прі. Хореографічний колектив «Соняшник» (керівник Ірина Усенко) став учасником Всеукраїнського марафону творчості в умовах карантину online «STOP PANIC with ART». Вихованці старшої групи цього ж колективу стали лауреатами І премії дистанційного Всеукраїнського фестивалю-конкурсу мистецтв «UNIVERSE OF ARTS» (м.Одеса) та посіли ІІІ місце у відкритому дистанційному форумі-фестивалі хореографічного мистецтва імені А.К.Саркісянца «BERDANCE-2020» (м.Бердянськ).
Не забувають педагоги і про методичну роботу, самоосвіту, опрацьовують новинки методичної літератури, вивчають нові техніки та технології, беруть участь у вебінарах, тренінгах, заочних школах, проходять онлайн-курси на платформах «Всеосвіта» та «Едера». Це допомагає кожному бути у центрі подій, підвищує фаховий рівень.
Сподіваємось, що дистанційна освіта, яка об’єднала спільноту вихованців, батьків та педагогів центру позашкільної освіти, стане платформою для їх подальших творчих результатів.
Людмила МЕЛЬНИК, гурток оригамі.
Денис ШУЛЬГА, початкове технічне моделювання
Віка МІШУРА, гурток квілінг.
Поліна ХОРУЖЕНКО, гурток образотворче мистецтво та ДПМ.
Анастасія НОВІКОВА, гурток образотворче мистецтво та ДПМ.
Оксана Гриценко,
методист ЦПО.