Інтернет та соціальні мережі в умовах карантину стали для українців одним з основних джерел отримання інформації про коронавірус. В умовах стресу та паніки ми не завжди усвідомлюємо, що можемо читати та поширювати фейкові публікації про цю хворобу. Як не загубитися у нескінченному вирі новин про COVID-19 та самому не стати дезінформатором?
По-перше потрібно розібратися із самим терміном – фейк. Фейк (від англ. «fake» - підробка фальшивка, брехня, неправда) - це фальсифікація, тобто підробка, яку видають за справжню річ, переслідуючи певну конкретну мету.
Розповсюдження фейків про коронавірус можна визначити як подачу фактів про COVID-19 у спотвореному вигляді або поширення свідомо неправдивої інформації. Метою таких фейків може бути не лише дезінформація, залякування людей, сіяння паніки, а й навіть дестабілізація ситуації в Україні, посягання на її суверенітет та територіальну цілісність.
Чи передбачена діючим законодавством відповідальність за поширення фейкових новин?
Статтею 173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, передбачена адміністративна відповідальність - накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку.
На відміну від адміністративної відповідальності, яка чітко передбачена ст. 173-1 КУпАП, особа, яка створює та поширює фейки про коронавірус, може бути притягнута до кримінальної відповідальності за однією зі статей Кримінального кодексу України конкретно за той злочин (злочини), під ознаки якого (яких) підпадає її діяння(як приклад посяганя на територіальну цілісність та недоторканність України).
Тому, навчіть себе не довіряти щойно прочитаній та неперевіреній сенсаційній публікації про COVID-19, бо дуже легко можете втрапити на фейк, натомість беріть інформацію лише з офіційних джерел:
- відповіді на питання щодо поширення коронавірусної інфекції можна отримати на офіційних веб-сайтах Міністерства охорони здоров’я України https://moz.gov.ua/ та за телефонами гарячої лінії COVID-19: Урядова гаряча лінія – 15-45; Міністерство закордонних справ: 044 238 16 57; Міністерство охорони здоров’я України: 0 800 505 201; Центр громадського здоров’я МОЗ: 0 800 505 840.
- роз’яснення щодо фейків у зв’язку з введенням карантинних обмежень нададуть за телефоном сервісної служби кіберполіції – 0 800 50 51 70 (з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 18.00).
- про спростування міфів щодо коронавірусу можна дізнатися у рубриці «Стоп фейк» на ФБ-сторінці Служби безпеки України: https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/?epa=SEARCH_BOX.
Тому зберігайте спокій, читайте офіційні джерела та будьте здорові!
Лебединське бюро правової допомоги – 42200, м. Лебедин, пл. Соборна,29. тел. (05445) 2-14-12.